Wykrój gorsetu 2 dla lalki

1. Drukujemy plik pdf z wykrojem gorsetu. Wycinamy wszystkie elementy.

2. Do wykonania gorsetu potrzebujemy:
• przygotowane w kroku pierwszym wykroje,
• ciemnogranatowe sukno, istotne, by był to materiał, który się nie pruje (arkusz A4 lub 20cm b.),
• nici czarne/ciemnogranatowe do szycia, czerwone do przyszycia wstążeczki-lamówki, szare do przyszycia metalizowanych taśm srebrnych,
• czerwoną wstążeczkę na lamówkę (szerokość 3mm, długość 3m),
• czerwoną mulinę do przyszywania korali,
• 4 haftki,
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką, szpilki, zapalniczkę, żelazko, maszynę do szycia.

3. Do ozdobienia gorsetu potrzebujemy:
• srebrny płaski sznureczek (szerokość 1,5mm długość 3m),
• srebrną tasiemkę ząbki (szerokość 3mm, długość 3m),
• srebrną tasiemkę metalizowaną w kółeczka (szerokość 5mm, długość 2m),
• srebrny okrągły sznureczek (przekrój 1mm, długość 3m),
• bladozłote nici do haftu maszynowego na chwosty (40m),
• szklane koraliki powlekane w kolorze czerwonym (6mm – 18 sztuk, 4mm – 141 sztuk),
• drobne koraliki szklane: czerwone (2,5mm) oraz przezroczyste do przyszywania cekinów (2mm),
• srebrne cekiny (średnica 4mm),
• igłę do szycia ręcznego oraz bardzo cienką igłę do przyszywania drobnych koralików.

4. Na suknie obrysowujemy wykroje po konturze i wycinamy (wykroje posiadają wliczone dodatki na szew): tył 1 raz, przód 2 razy (prawy i lewy) oraz baskinkę 4,5cm x 40cm.

5. Na krawędzi wszystkich części gorsetu przyszywamy czerwoną wstążeczkę, która będzie imitować lamówkę. Krawędzie nie mogą wystawać spod wstążeczki. Wstążeczkę naszywamy na przodach i tyle: wzdłuż dekoltu i podkroju pach oraz na dolnej krawędzi samych przodów. Na tyle wstążeczkę naszywamy przy szwach bocznych i ramiennych 3mm od krawędzi tkaniny. Na baskince wstążeczkę naszywamy wzdłuż całego dolnego brzegu. Wszystkie końcówki wstążeczki uważnie przypalamy zapalniczką aby się nie pruły. Krawędzie z naszytą wstążeczką starannie przeprasowujemy.

6. Na wszystkich częściach gorsetu wzdłuż lamówki przyszywamy płaski srebrny sznurek a następnie srebrną tasiemkę ząbki. Na baskince nie przyszywamy już nic więcej.

7. Na przodach i tyle naszywamy wzdłuż ząbków srebrną tasiemkę kółeczka (uwaga – na przodach nie naszywamy tej tasiemki wzdłuż podkroju pachy oraz wzdłuż górnej części dekoltu). Na przodach przy dekolcie końcówkę tasiemki kółeczka zabezpieczmy przed pruciem ręcznie przeszywając.

8. Na dole tyłu naszywamy srebrne ząbki tylko do linii lamówki.

9. Baskinkę układamy w 6 fałd, fałdy nie mogą sięgać do krawędzi tkaniny – pozostawiamy 3mm na szew z obu stron. Szerokość fałdy około 1,5mm. Baskinka po ułożeniu w fałdy ma mieć szerokość dolnej krawędzi tyłu – 11cm. Fałdy na baskince przeszywamy szyjąc blisko górnej krawędzi.

10. Baskinkę przyszywamy do tyłu wsuwając ją na głębokość 1cm pod dolny brzeg tyłu.

11. Na przodach wzdłuż linii zapięcia naszywamy rząd 8 koralików (6mm) 0,5cm od ząbków i 1,2cm od siebie. Wokół koralików zaplatamy pętelki z podwójnie złożonego srebrnego sznureczka. Pętelki mocujemy szyjąc ręcznie. Najpierw przyszywamy skrzyżowanie sznureczków między koralikami, później cofamy się i przyszywamy sznureczki po obu stronach koralika.

12. Na tyle przygotowujemy się do wykonania szamerunku wokół dwóch rzędów koralików. Dwa pierwsze koraliki naszywamy w „narożnikach” 0,5cm od tasiemki w kółeczka, a następnie naszywamy 4 koraliki pomiędzy nimi w równych odległościach (1,2mm).

13. Kontynuujemy rzędy koralików przyszywając je w odległości 1,2cm od siebie i wziąż 0,5cm od tasiemki w kółeczka.

14. Drugi rząd koralików naszywamy w odległości 0,5 cm od pierwszego i w przesunięciu o pół odległości pomiędzy koralikami.

15. Wokół koralików zaplatamy pętelki z podwójnie złożonego srebrnego sznureczka. Zaczynamy w jednym dolnym rogu. Pętelki mocujemy szyjąc ręcznie. Najpierw przyszywamy skrzyżowanie sznureczków przy koraliku, później chwytamy sznureczki w trzech miejscach wokół koralika.

16. Na przodach naszywamy małe (4mm) i drobne koraliki w sposób pokazany na zdjęciu. Uwaga: aby umożliwić maszynowe zszycie gorsetu rzędy koralików pozostawiamy niedokończone 2cm od szwu bocznego i ramiennego.

17. Przody i tył składamy prawymi stronami do siebie i łączymy boki i ramiona szyjąc 3mm od krawędzi tkaniny. Szwy bardzo uważnie zaprasowujemy w stronę przodu gorsetu.

18. Kończymy niedokończone w kroku 14 rzędy koralików na przodach i uzupełniamy koralikami dekorację tyłu.

19. Wykonujemy z bladozłotych nici chwosty do gorsetu (8 sztuk długości 4,5cm na przody oraz 10 sztuk długości 3,5cm na tył – 30 nawinięć każdy). Z przodu naszywamy w równych odległościach po 4 chwosty – główka najwyższego na wysokości górnej pętelki, najniższy sięga do dolnej pętelki. Dekorację przodu uzupełniamy pasem srebrnych cekinów przyszytych przezroczystymi koralikami wzdłuż dolnej krawędzi, oraz w przewężeniach pętelek od strony chwostów. Cekinem maskujemy również widoczne główki górnych chwostów.

20. Z tyłu chwosty naszywamy na srebrnych ząbkach w równych odległościach od siebie. Główki wszystkich chwostów maskujemy cekinami. Nad chwostami naszywamy rząd koralików (4mm). Szamerunek uzupełniamy cekinami.

21. Po lewej stronie gorsetu przyszywamy 4 haftki w odległości 2,8cm od siebie, uszka po jednej a haczyki po drugiej stronie zapięcia.

22. Gotowy gorset. Przód.

23. Gotowy gorset. Przód.

24. Gotowy gorset. Tył.