1. Drukujemy plik pdf z wykrojem gorsetu. Wycinamy wszystkie elementy.

2. Do wykonania gorsetu potrzebujemy:
• przygotowane w kroku pierwszym wykroje,
• ciemnogranatowe sukno, istotne, by był to materiał, który się nie pruje (arkusz A4 lub 20cm b.),
• nici czarne/ciemnogranatowe do szycia, ugrowe do przyszycia cekinów,
• ciemnoróżowe, niebieskozielone i złote cekiny (średnica 4mm),
• drobne koraliki szklane: białe (2mm) i przezroczyste do przyszywania cekinów (2mm) oraz złote koraliki rureczki (7mm),
• 8 uszek od haftek,
• ciemnoróżową wstążeczkę satynową do sznurowania gorsetu (szerokość 6mm, długość 50cm),
• opcjonalnie czarną tasiemkę bawełnianą ułatwiająca wszycie kaletek,
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką, szpilki, żelazko, maszynę do szycia.
• igłę do szycia ręcznego oraz bardzo cienką igłę do przyszywania drobnych koralików.

3. Na suknie obrysowujemy wykroje po konturze i wycinamy (wykroje posiadają wliczone dodatki na szew): tył 1 raz, przód 2 razy (prawy i lewy) oraz 11 kaletek. Dla wzmocnienia brzegi elementów gorsetu obszywamy małym zygzakiem.

4. Sześć kaletek ozdabiamy tak jak górne kaletki na zdjęciu (kwiatuszek z kolorowych cekinów na środku i zygzak ze złotych rureczek) a pięć jak dolne (rozetka z białych koralików i cekinów oraz rządek kolorowych cekinów wzdłuż brzegu). Górne 1,5cm każdej kaletki pozostawiamy wolne od dekoracji.

5. Na tyle gorsetu naszywamy duży wiatraczek ułożony z niebieskozielonych i różowych koralików, cztery rozetki ze złotych rurek i złotych oraz różowych cekinów a także siedem kwiatuszków z różowych cekinów z niebieskozielonym środkiem. Wzdłuż podkroju pach i dekoltu zaczynamy przyszywać rządki kolorowych cekinów. Nie przyszywamy ich bliżej niż 2cm od szwów bocznych i ramiennych.

6. Na przodach wzdłuż zapięcia naszywamy drabinki z koralików rurek oraz niebieskozielonych i różowych cekinów. Dekorację uzupełniamy mniejszą wersją wiatraczka, rozetką taką jak na tyle oraz niebieskozielono-różowym kwiatuszkiem. Wzdłuż podkroju pach i dekoltu zaczynamy przyszywać rządki kolorowych cekinów. Nie przyszywamy ich bliżej niż 2cm od szwów bocznych i ramiennych.

7. Przody i tył składamy prawymi stronami do siebie i łączymy boki i ramiona szyjąc 3mm od krawędzi tkaniny. Szwy bardzo uważnie zaprasowujemy w stronę przodu gorsetu.

8. Uzupełniamy niedokończone rządki cekinów wzdłuż dekoltu i podkrojów pach.

9. Układamy rząd kaletek w ten sposób, że bardziej ozdobne kaletki z białą gwiazdką widoczne są w całości i przysłaniają kaletki z koralikami rurkami. Rząd kaletek musi być równy dolnemu brzegowi gorsetu. Dla ułatwienia odmierzamy tasiemkę bawełnianą tej samej długości, co dolny brzeg gorsetu i do niej przypinamy kaletki. Tasiemka biegnie po wierzchu kaletek. Rząd kaletek przeszywamy szyjąc blisko brzegu.

10. Kaletki przyszywamy do tyłu wsuwając je na głębokość 1cm pod dolny brzeg tyłu. Spinamy szpilkami i przeszywamy.

11. W pasie naszywamy rząd cekinów ułożonych w trójkąty na zmianę niebieskozielone i różowe.

12. Na zdjęciu zbliżenie dekoracji tyłu.

13. Po lewej stronie gorsetu przyszywamy 8 uszek od haftek w odległości 2,8cm od siebie. Uszka będą służyły do przewlekania wstążki do sznurowania gorsetu.

14. Gotowy gorset. Przód.

15. Gotowy gorset. Przód.

16. Gotowy gorset. Tył.