1. Drukujemy pliki pdf z wykrojem gorsetu. Wycinamy wszystkie elementy.

2. Do wykonania gorsetu potrzebujemy:
• przygotowane w kroku pierwszym wykroje,
• ciemnogranatowe sukno, istotne, by był to materiał, który się nie pruje (30 cm b.),
• nici czarne/ciemnogranatowe do szycia, czerwone do przyszycia wstążeczki-lamówki, ugrowe do metalizowanych taśm złotych, szare do cekinów.
• czerwoną wstążeczkę na lamówkę (szerokość 3mm, długość 4m),
• czerwoną i niebieską mulinę do przyszywania korali,
• 4 haftki,
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką, szpilki, zapalniczkę, żelazko, maszynę do szycia.

3. Do ozdobienia gorsetu potrzebujemy:
• złoty okrągły sznureczek (przekrój poniżej 1mm, długość 6m),
• złoty płaski sznureczek (szerokość 1,5mm długość 3m),
• złotą tasiemkę metalizowaną w kółeczka (szerokość 5mm, długość 2m),
• złotą tasiemkę metalizowaną w duże kółeczka (szerokość 8mm długość 1m),
• złotą tasiemkę ząbki (szerokość 3mm, długość 4m),
• szklane koraliki powlekane w kolorze czerwonym: 6mm – 52 sztuki, 4mm – 160 sztuk i niebieskim: 4mm – 200 sztuk,
• drobne koraliki szklane: czerwone (2,5mm) oraz przezroczyste do przyszywania cekinów (2mm),
• srebrne cekiny (średnica 4mm),
• igłę do szycia ręcznego oraz bardzo cienką igłę do przyszywania drobnych koralików.

4. Na suknie obrysowujemy wykroje po konturze i wycinamy (wykroje posiadają wliczone dodatki na szew): tył 1 raz, przód 2 razy (prawy i lewy), rękaw 2 razy oraz baskinkę 4,5cm x 40cm.

5. Na krawędzi wszystkich części gorsetu przyszywamy czerwoną wstążeczkę, która będzie imitować lamówkę. Krawędzie nie mogą wystawać spod wstążeczki. Wstążeczkę naszywamy na tyle wzdłuż dekoltu, na przodach: wzdłuż dekoltu, linii zapięcia oraz dolnej krawędzi. Na baskince wstążeczkę naszywamy wzdłuż całego dolnego brzegu. Wszystkie końcówki wstążeczki uważnie przypalamy zapalniczką aby się nie pruły. Krawędzie z naszytą wstążeczką starannie przeprasowujemy.

6. Na rękawach wstążeczkę naszywamy wzdłuż dolnego brzegu. Końcówki wstążeczki uważnie przypalamy zapalniczką. Krawędzie z naszytą wstążeczką starannie przeprasowujemy.

7. Na wszystkich częściach gorsetu wzdłuż lamówki przyszywamy płaski złoty sznurek a następnie złotą tasiemkę ząbki. Na baskince nie przyszywamy już nic więcej. Natomiast na przodach i tyle naszywamy dodatkową złotą tasiemkę w kółka. Ostatnią dekoracją na przodach są ząbki przyszyte jedynie w linii zapięcia aż do linii pasa.

8. Na przodach wzdłuż linii zapięcia naszywamy rząd 9 koralików (6mm) 0,5cm od ząbków i 1cm od siebie. Drugi rząd 8 koralików (4mm) naszywamy w odległości 0,5 cm od pierwszego i w przesunięciu o pół odległości pomiędzy koralikami.

9. Wokół koralików zaplatamy pętelki z podwójnie złożonego złotego sznureczka. Pętelki mocujemy szyjąc ręcznie. Najpierw przyszywamy sznureczek przed koralikiem później otaczamy koralik łapiąc sznureczek w trzech miejscach a na końcu jeszcze raz przyszywamy w punkcie, w którym złapaliśmy sznurek po raz pierwszy.

10. Pasmanteryjną dekorację przodów uzupełniamy koralikami. Między płaskim sznurkiem a ząbkami przyszywamy drobne koraliki (2,5mm), miedzy ząbkami a tasiemką w kółeczka przyszywamy koraliki 4mm: niebieskie (od góry do linii talii) i czerwone (od linii talii wdół i wzdłuż dolnego brzegu). Ostatni rząd czerwonych koralików (4mm) naszywamy już tylko wzdłuż linii zapięcia między tasiemką w kółeczka a drugimi ząbkami. Uwaga: aby umożliwić maszynowe zszycie katany rzędy koralików pozostawiamy niedokończone 2cm od szwu bocznego i ramiennego.

11. Na zdjęciu zbliżenie dekoracji przodu.

12. Dekorację przodów uzupełniamy rzędami srebrnych cekinów naszytymi wzdłuż dekoltu i dolnego brzegu. Uwaga: rzędy cekinów również pozostawiamy niedokończone 2cm od szwu bocznego i ramiennego.

13. Na tyle znaczymy mydłem punkty: jeden w podkroju pachy 3cm poniżej szwu ramiennego drugi na dolnym brzegu 4cm od szwu bocznego. Punkty łączymy linią biegnącą po łuku. Rysujemy drugą symetryczną linię.

14. Na liniach naszywamy taśmę ząbki a po obydwu jej stronach tasiemkę w kółeczka. Dolne brzegi tasiemek maskujemy ząbkami przyszytymi wzdłuż dolnego brzegu.

15. Baskinkę układamy w 7 fałd, fałdy nie mogą sięgać do krawędzi tkaniny – pozostawiamy 3mm na szew z obu stron. Szerokość fałdy około 1,4mm. Baskinka po ułożeniu w fałdy ma mieć szerokość dolnej krawędzi tyłu. Fałdy na baskince mocujemy szyjąc blisko górnej krawędzi.

16. Baskinkę przyszywamy do tyłu wsuwając ją na głębokość 1cm pod dolny brzeg tyłu. Szyjemy po szwie na ząbkach.

17. Dekorację na tyle uzupełniamy koralikami i cekinami. Wzdłuż dekoltu naszywamy rząd drobnych koralików czerwonych (2,5mm), następnie niebieskich (4mm). Natomiast na zewnątrz tasiemki w kółeczka rząd srebrnych cekinów. Pasmanteryjne dekoracje biegnące po łuku uzupełniamy dwoma rzędami koralików 4mm: na górze niebieskimi, na dole czerwonymi. Uwaga: aby umożliwić maszynowe zszycie katany rzędy koralików i cekinów pozostawiamy niedokończone 2cm od szwu ramiennego i podkroju pachy.

18. Mankiety rękawów zdobimy równolegle do lamówki kolejno: złotym płaskim sznureczkiem, złotymi ząbkami, złotą tasiemką w kółeczka i ponownie złotymi ząbkami.

19. Następnie naszywamy szeroką taśmę w złote kółeczka.

20. Naszywamy rząd koralików (6mm) – 0,5mm od taśmy i 1cm od siebie. Znaczymy miejsca dla dwóch ostatnich koralików w pobliżu brzegu ale ich nie przyszywamy.

21. Wokół koralików zaplatamy pętelki z podwójnie złożonego złotego sznureczka. Pętelki mocujemy szyjąc ręcznie. Najpierw przyszywamy skrzyżowanie sznureczków między koralikami, później cofamy się i przyszywamy sznureczki po obu stronach koralika. Pętelki robimy również wokół punktów w pobliżu brzegów, w których koraliki nie zostały naszyte.

22. 0,5cm od koralików naszywamy ponownie tasiemkę w duże kółeczka. Przygotowujemy się do wykonania dekoracji biegnącej po łukach: na tkaninie znaczymy trzy punkty – oddalone od siebie 4,5cm a od taśmy 3,5cm – będą to najwyższe punkty łuku. W równych odległościach miedzy nimi ale 3mm nad taśmą znaczymy trzy dolne punkty łuku. W tych punktach przypinamy szpilkami tasiemkę ząbki w sposób pokazany na zdjęciu.

23. Na środku każdej przestrzeni wyznaczonej przez łuk naszywamy kwiatuszek z koralików: środek czerwony 6mm, płatki niebieskie 4mm. Niebieskie koraliki 4mm naszywamy również u podstawy środkowego łuku.

24. Dekorację uzupełniamy cekinami- naszywamy je wzdłuż tasiemki w kółeczka oraz nad ząbkami w zagłębieniach oraz drobnymi czerwonymi koralikami, które naszywamy w zagłębieniach po wewnętrznej stronie ząbków. W zagłębieniu pomiędzy środkowym łukiem a bocznymi naszywamy czerwone koraliki 4mm. Uwaga: aby umożliwić maszynowe zszycie katany rzędy koralików i cekinów pozostawiamy niedokończone 2cm od szwu rękawa.