Lalka krakowiak – wykrój

1. Drukujemy plik pdf z wykrojem lalki. Wycinamy wszystkie elementy.

2. Przy pomocy taśmy klejącej łączymy dolną część nogi z górną oraz głowę z ciałem.

3. Do wykonania lalki krakowianki potrzebujemy:
• przygotowane w krokach pierwszym i drugim wykroje,
• kremową tkaninę bawełnianą (40 cm bieżących)
• brązową czesankę wełnianą na włosy,
• kulki silikonowe do wypchania lalki (1 kg),
• nici kremowe do szycia i brązowe do przyszycia włosów,
• dwa guziczki ciemnobrązowe na oczy (średnica 1cm),
• czerwoną mulinę do wyhaftowania buzi,
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką/ołówek, szpilki, żelazko, maszynę do szycia.

4. Składamy tkaninę bawełnianą prawą stroną do środka. Spinamy szpilkami. Przerysowujemy wykroje po konturze najlepiej ołówkiem (ciało jeden raz, ręce i nogi po dwa razy). Rysujemy kolejną linię dodając 5mm na szew z każdej strony każdego wykroju chyba, że na wykroju jest informacja, żeby dodać więcej.

5. Więcej, czyli 2 cm, dodajemy na dolny szew ciała i górny szew nóg.

6. Wycinamy wszystkie elementy po zewnętrznej linii i zszywamy szyjąc po wewnętrznej linii (pozostają niezszyte aby umożliwić wypchanie lalki: góra nogi, górna boczna część ręki oraz dół ciała). Przycinamy szwy na 2-3mm.

7. Nacinamy tkaninę do szwu tam gdzie wykrój biegnie po łuku (zarówno wklęsłym jak i wypukłym np.: dookoła dłoni, stóp, w kolanach, łokciach, nadgarstkach, itp.). UWAGA! Uważamy aby nie przeciąć szwu.

8. Przewracamy wszystkie części na prawą stronę starannie wypychając szwy a następnie przeprasowujemy.

9. Wypychamy dokładnie kulką silikonową nogi aż do krawędzi szwu (2 cm od krawędzi tkaniny).

10. Następnie górna część nogi spinamy szpilkami i przeszywamy (2 cm od krawędzi).

11. Wypychamy dokładnie ręce. Zanim napełnimy górna partię ręki wsuwamy naddatek na szew do środka w sposób pokazany na zdjęciu. Następnie wypychamy ręce aż do krawędzi tkaniny.

12. Wypychamy ciało: dokładnie wypychamy głowę oraz górną część tułowia. Częściowe wypchanie tułowia ułatwi nam przyszycie nóg. Nogi kładziemy na ciele „do góry nogami”, przypinamy do jednego dolnego brzegu ciała i przeszywamy 2 cm od krawędzi.

13. Wsuwamy szew łączący ciało z nogami do środka lalki a następnie kończymy wypychanie ciała. Na zdjęciu siedząca lalka po zszyciu ciała z nogami.

14. Nakładamy ręce na część ramienną ciała i spinamy szpilkami pilnując by szew ramienny i szew boczny ciała zgadzały się ze szwami ręki.

15. Przyszywamy ręce bardzo drobnym szwem ręcznym.

16. Pasemko czesanki wełnianej układamy w pas szerokości 7cm a następnie przeszywamy na maszynie w połowie pasemka.

17. Układamy czesankę na głowie lalki tak aby przedziałek przesunięty była troszkę w jedną stronę i aby włosy zachodziły na przód głowy. Przyszywamy włosy do głowy lalki szyjąc po szwie – przedziałku.

18. Przycinamy włosy formując męska fryzurę.

19. Przyszywamy włosy do głowy jeszcze w paru miejscach w taki sposób aby szew nie był widoczny na włosach – łapiemy spodnie warstwy czesanki.

20. Przyszywamy lalce oczy – guziczki i haftujemy muliną uśmiech (haftujemy czterema nitkami muliny). Nici muliny oraz nici, którymi przyszywaliśmy oczy kończymy przez przeciągniecie na drugą stronę głowy.