1. Do wykonania maseczki potrzebujemy:
• Tybet bawełniany (kawałek 20×35 cm), UWAGA: istotne jest, żeby tybet był bawełniany,
• Sznurek bawełniany (średnica 5mm, długość 1,8m),
• Czarne nici do szycia.

2. Sznurek bawełniany dzielimy na 4 części długości 45cm, na jednym końcu każdego sznurka wiążemy węzełek.

3. Oba krótsze boki tkaniny (te, które mają długość 20cm) obszywamy owerlokiem lub zygzakiem na zwykłej maszynie.

4. Tkaninę kładziemy na stole prawą stroną do góry, od dołu zakładamy na około 3-4cm, od góry zakładamy tkaninę do krawędzi poprzedniego złożenia – w tym miejscu spotykają się obszyte owerlokiem lub zygzakiem brzegi. Złożenia przeprasowujemy żelazkiem.

5. W złożeniach po prawej stronie układamy sznurki w ten sposób by ich końce wystawał 3-4mm poza krawędź tkaniny – są to końce bez węzełka.

6. po lewej stronie sznurki chwytamy szpilkami aby się nie przesuwały w trakcie szycia (szpilka musi być wbita przynajmniej 1cm od krawędzi tkaniny, ostrym końcem od strony tej krawędzi).

7. Przeszywamy boczny brzeg szyjąc 6mm od krawędzi tkaniny i starannie mocując początek i koniec szwu, które wypadają na sznurkach aby sznurki się nie wysnuły.

8. Przypinamy sznurki po drugiej stronie maseczki i przeszywamy boczny brzeg jak w kroku 7.

9. Przewlekamy maseczkę na prawą stronę.

10. Na bocznym brzegu układamy zakładki. Pierwszą zakładkę układamy w miejscu, w którym po lewej stronie łączą się obszyte zygzakiem brzegi tkaniny.

11. Układamy w sumie 3 zakładki. Zakładki mają niecały 1cm, muszą być blisko siebie ale nie mogą na siebie zachodzić. Brzeg maseczki po zebraniu zakładek ma mieć 9-10 cm (sprawdzamy przed przeszyciem czy brzeg ma tyle).

12. Zagniatamy mocno palcami zakładki tak aby tkanina zapamiętała ich układ – dzięki temu nie musimy spinać zakładek szpilkami (spięcie zakładek szpilkami ułatwia ich utrzymanie w miejscu ale utrudnia przeszycie, zakładki można natomiast sfastrygować).

13. Przeszywamy brzeg maseczki z zakładkami szyjąc jak najbliżej krawędzi maseczki. UWAGA: przeszycie brzegu z zakładkami jest bardzo trudne dla każdej z domowych maszyn – musimy szyć blisko brzegu ale mimo wszystko tak aby tkanina prowadzona była oboma rzędami ząbków transportujących materiał od spodu – warto, jeżeli maszyna ma taką opcję, skorzystać z ustawienia igły w pozycji najbardziej w prawo. Dokładne sfastrygowanie zakładek ułatwi szycie (natomiast wydłuży czas pracy :).

14. Układamy zakładki po drugiej stronie maseczki. Układając sprawdzamy czy zakładki tworzą na maseczce ładne równoległe linie. Przeszywamy brzeg postępując jak w punktach 12 i 13. Po przeszyciu sprawdzamy czy oba brzegi z zakładkami są tej samej długości. Jeżeli któryś jest wyraźnie dłuższy, podpruwamy jedną z zakładek i wdajemy w nią troszkę więcej materiału. Dokładne sfastrygowanie zakładek minimalizuje ich rozciąganie w trakcie szycia, co za tym idzie, potencjalne różnice w długości brzegów.

15. Po lewej stronie maseczki w razie potrzeby mamy otwór na filtr.

16. Gotowa maseczka.