1. Do wykonania portmonetki potrzebujemy:
• czarny aksamit ( jeden około 11×12 cm oraz drugi, którego boki będą przynajmniej 5 cm szersze od tamborka, którego będziemy używać ),
• bawełnianą tkaninę na podszewkę (dwa kawałki około 11×12 cm)
• nici czarne i białe do szycia, czerwone do przyszycia sznureczka i bigla oraz szare do przyszywania koralików i cekinów,
• bigle do portmonetki (8×5,5 cm),
• nożyce, kreda krawiecka, szpilki, żelazko, maszynę do szycia.

2. Do ozdobienia portmonetki potrzebujemy:
• tamborek (przynajmniej o średnicy 15 cm),
• srebrne i złote cekiny (6 mm),
• drobne koraliki żółte, niebieskie i czerwone (2-2,5 mm),
• około 25 cm czerwonego sznureczka,
• igłę do szycia ręcznego oraz bardzo cienką igłę do przyszywania drobnych koralików.

3. Na kartce rysujemy dwie linie przecinając się pod kontem prostym. W jednej górnej ćwiartce przerysowujemy kształt łuku połówki naszego bigla (bez zapięcia i do ostatniej dziurki do przyszywania – zaznaczamy to miejsce wyraźnie na wykroju). W dolnej części łuku poszerzamy wykrój naszej portmonetki o parę milimetrów. W dolnej ćwiartce rysujemy dół portmonetki (w tym przypadku górna ćwiartka ma 3,5 cm a dolna 6 cm). Powstaje połówka wykroju, którą kopiujemy na lewą stronę aby uzyskać cały wykrój.

4. Wycinamy jeden kształt z aksamitu i dwa takie same z podszewki dodając 6 mm na szwy. Ważne: zaznaczmy na tkaninach miejsce, w którym kończy się bigiel.

5. Na większym kawałku aksamitu odrysowujemy kredą wykrój (bez dodatku na szwy), będzie to granica, do której nie można się z dekoracją zbliżać bardziej niż na 1cm.

6. Wymyślamy jakiś prosty wzór, który wypełnimy cekinami, dla ułatwienia można wzór narysować na aksamicie. Cekiny przyszywamy bardzo cienką igłą jak zdjęciu: igłę prowadzimy przez cekin następnie przez koralik i ponownie wracamy przez cekin zanim wbijemy igłę w tkaninę. Mocowanie cekinów koralikiem wymaga skupienia. Jeżeli nie zachowa się odpowiedniej kolejności, trzeba zdjąć nić z igły i spruć a ponownie nawlekanie maleńkiej igły jest czynnością wyjątkowo pracochłonną.

7. Cekinowy wzór uzupełniamy rzędami koralików. Koraliki nawlekamy na nić w preferowanej kolejności a następnie kładziemy rządek na tkaninie i patrzymy dokąd sięga, w miejscu za ostatnim koralikiem wbijamy igłę. Jeżeli rządek jest długi można go dodatkowo przymocować przyszywając do tkaniny w środku rzędu nić z koralikami (jak na zdjęciu).

8. Po zdjęciu aksamitu z tamborka obcinamy nadmiary tkaniny 6 mm od kredowej granicy.

9. Składamy aksamity prawymi stronami do siebie, tak samo też podszewki i przeszywamy doły portmonetki 6 mm od krawędzi tkaniny do zaznaczonych punktów końca bigla.

10. Przewracamy podszewkę na prawą stronę, wsadzamy do aksamitnej części i łączymy górne części portmonetki, podszewkę z aksamitem, do zaznaczonych punktów tylko tym razem od górnej strony.

11. W górnej części portmonetki podpruwamy kawałek szwu żeby zrobić otwór, przez który będzie można przewlec portmonetkę na prawą stronę. Przewlekamy na prawą stronę. Zaszywamy otwór.

12. Na szwie łączącym przód i tył portmonetki naszywamy czerwony sznureczek.

13. Wsuwamy brzegi portmonetki w bigla i przyszywamy zaczynając od środka bigla (pod zapięciem) i kierując się do krawędzi, następnie wracamy z powrotem do środka i zszywamy drugą stronę. Tak samo przyszywamy drugą część bigla. Szyjąc materiał delikatnie wdajemy – marszczymy.

14. Na końcu zdobienie naszej portmonetki uzupełniamy większym czerwonym koralikiem (koralik przyszywamy tylko do aksamitu starając się nie łapać podszewki). Gotowa portmonetka.