W ćwiczeniu tkanina rozpięta jest na tamborku aby zdjęcia były bardziej czytelne, natomiast oba ściegi: przed igłą i za igłą można wykonywać trzymając tkaninę w rękach, jest to nawet wygodniejsze.

Ścieg przed igłą

1. Blokujemy nić na lewej stronie tkaniny a następnie na prawej stronie wykonujemy jeden szew (w tym przypadku długości 0,5cm).Przeprowadzamy igłę na lewą stronę tkaniny.

2. Przebijamy tkaninę wykonując od spodu szew tej samej długości (0,5cm).

3. Ponownie od wierzchu wykonujemy szew.

4. Aby przyspieszyć pracę, zwłaszcza gdy szyjemy po linii prostej, możemy wykonać kilka szwów na raz. Pilnujemy aby szwy były tej samej długości. W ten sposób igła jest zawsze po prawej stronie tkaniny – nie musimy przenosić ręki na lewą stronę tkaniny.

5. Długa igła daje możliwość wykonania jeszcze większej ilości ściegów.

6. Gotowe kilka ściegów.

7. Ścieg po lewej stronie. Gdy szwy są tej samej długości po lewej i po prawej stronie tkaniny ścieg z obu stron wygląda tak samo.

Ścieg za igłą

8. Blokujemy nić na lewej stronie tkaniny a następnie na prawej stronie wykonujemy jeden szew (w tym przypadku długości 0,5cm). Przeprowadzamy igłę na lewą stronę tkaniny.

9. Przebijamy tkaninę wykonując od spodu szew tej samej długości (0,5cm).

10. Następnie cofamy się do punktu, w którym kończył się poprzedni szew na prawej stronie.

11. Ponownie od spodu przebijamy igłę w odległości 0,5cm od poprzedniego szwu. UWAGA: pod spodem szew będzie miał długość odpowiadającą podwójnej długości szwu na wierzchu czyli 1cm.

12. Ponownie cofamy się.

13. Ponownie przebijamy igłę w odległości 0,5cm od poprzedniego szwu.

14. W wypadku ściegu za igłą możemy również przyspieszyć pracę przebijając tkaninę za jednym razem od wierzchu i od spodu. Nie możemy natomiast wykonać większej ilości ściegów.

15. Gotowe kilka ściegów.

16. Ścieg po lewej stronie. Szwy po lewej stronie są podwójnej długości, każdy zaczyna się w połowie poprzedniego i kończy w połowie następnego.

17. Oba ściegi po prawej stronie.

18. Oba ściegi po lewej stronie.

Instruktaż powstał w ramach wydarzenia Sztuka do rzeczy – design w Krakowie.
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Miasta Krakowa.