1. Do wykonania ćwiczenia potrzebujemy:
• Sznurki skręcane złoty i srebrny po 1,5m;
• Korale czerwone wielkości 8mm (24 sztuki) i 6mm (9 sztuk), perełki szklane białe wielkości 4mm (16 sztuk), srebrne cekiny i drobne koraliki czerwone (po 8 sztuk),
• Nici szare i ugrowe do przyszywania sznurków i czerwone do przyszywania korali.
• Kawałek tkaniny wełnianej około 15x20cm.

2. Na tkaninie rysujemy mydłem krawieckim linię pomocniczą. Na linii znaczymy krótkie odcinki przecinające linię, prostopadłe do linii, odległe od siebie o 1,3cm. Narysowanie odcinka a nie tylko punktu ułatwi ładne, równe przyszycie korali.
• Linię z szamerunkiem na gorsecie odsuwamy od wcześniejszej dekoracji, np. taśmy ozdobnej, o 7-8mm.
• Rozstaw korali przyjęty w instruktażach to: 1,1cm dla korali o średnicy 6mm i 1,3cm dla korali o średnicy 8 mm. Rozstaw korali, grubość sznurka oraz średnica korali podawane są każdorazowo.

3. Na odcinkach wykonanych w kroku pierwszym przyszywamy korale w rozmiarze 8mm. Otwór koralika musi znaleźć się nad odcinkiem a środek koralika w punkcie przecięcie linii i odcinka.

4. Wokół korali będziemy zaplatać srebrny skręcany sznurek (60cm). Sznurek składamy na pół a miejsce złożenia układamy powyżej pierwszego korala. Sznurek łapiemy od spodu wbijając igłę na linii pomocniczej. W instruktażu na początku używana jest czerwona nić do przyszywania koralika żeby lepiej było widać miejsca, w których przyszywany jest sznurek.

5. Następnie łapiemy sznurki po prawej i po lewej stronie korala na wysokości otworu.

6. Igłę wbijamy od spodu na linii pomocniczej w połowie odległości między koralikiem pierwszym i drugim.

7. Sznurki krzyżujemy pod nicią przyszywającą.

8. Łapiemy naraz skrzyżowane sznurki – wracając wbijamy igłę jak najbliżej miejsca, w którym igła wyszła.

9. W poprzednim kroku złapaliśmy skrzyżowanie w pionie, w tym kroku łapiemy je dla stabilizacji również w poziomie.

10. Sznurki krzyżujemy konsekwentnie w tę samą stronę, tzn. jeśli na pierwszym skrzyżowaniu lewy sznurek był nad prawym to na kolejnych robimy tak samo, dzięki temu sznurki ładnie zaplatają się o siebie. Na zdjęciu sznurki oplecione wokół trzech korali przyszyte czerwoną nicią.

11. Wokół następnych korali sznurki przyszywamy nicią szarą, której nie widać na srebrnym sznurku. Polecamy przyszywanie zwykłymi nićmi do szycia maszynowego.

12. Szamerunek wokół jednego rzędu korali można wykonać również dwoma sznurkami w różnych kolorach – np. złotym i srebrnym. Sznurki przyszywamy wspólnie na krawędzi tkaniny a następnie zaplatamy wokół korali i przyszywamy tak jak w przypadku jednokolorowych sznurków.

13. Na zdjęciu sznurki przyszyte są tylko szarą nicią, która jest widoczna na złotym sznurku. By tego uniknąć można przyszywać sznurki prowadząc równocześnie dwie nici: szarą i ugrową.

14. Szamerunek wokół jednego rzędu korali można urozmaicić przyszywając przy skrzyżowaniu sznurków koraliki najlepiej wielkości 4mm.

15. Na zdjęciu szamerunek uzupełniony białymi perełkami.

16. Jeżeli koraliki są mniejsze, przyszywamy je gęściej – na zdjęciu koraliki 6mm przyszyte w odległości 1,1cm od siebie.

17. Szamerunek można wykonywać również wokół cekinów.
• Na zdjęciu cekiny 6mm przyszyte w odległości 1,1cm od siebie. Cekiny w rozmiarze 8mm należy traktować jak koraliki 8mm i rozstawiać je rzadziej.

18. Cały rząd cekinów.

19. Gotowe ćwiczenie. Jeżeli chcemy zachować nasz próbnik możemy zamaskować końcówki sznurka przyszywając na górnej i dolnej krawędzi próbnika paski tkaniny.

20. Na zdjęciu gorset lalki.
• Szamerunek srebrnym plecionym sznurkiem grubości 1mm ale ułożonym w dwóch rzędach. Korale rozmiar 6mm w rozstawie 1,2cm.

21. Na zdjęciu bronowicki gorset dziecięcy.
• Szamerunek złotym sznurkiem skręcanym. Koralowe korale w rozmiarze 8mm rozstawie 1,3cm. Przy skrzyżowaniu sznurków naszyte opalizujące złote cekiny rozmiar 4mm złapane drobnymi białymi koralikami.

22. Na zdjęciu dziecięcy gorset bronowicki.
• Szamerunek srebrnym plecionym sznurkiem metalizowanym grubości 2mm. Cekiny wielkości 6mm w rozstawie 1,1cm.

Instruktaż powstał w ramach wydarzenia Sztuka do rzeczy – design w Krakowie.
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.