1. Do wykonania plecaka potrzebujemy:
• czarny aksamit (szerokości 40 cm wysokości 16 cm ),
• surówkę bawełnianą (38×100 cm oraz 7×13 cm ),
• lamówkę bawełnianą bordową (40 cm),
• sznurki bawełniane bordowe (przekrój 5-7 mm, 2 kawałki po 2 m),
• nici kremowe/piaskowe i czarne do szycia, ugrowe do przyszywania złotych metalizowanych taśm i sznureczka, niebieskie do przyszywania korali i koralików oraz bordowe do przyszycia lamówki,
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką, szpilki, agrafkę, żelazko, maszynę do szycia.

2. Do ozdobienia plecaka potrzebujemy:
• złotą tasiemkę metalizowaną (szerokość 1cm, długość 80cm)
• złoty sznurek na szamerunek (3,3m)
• złotą tasiemkę metalizowaną w ślimaczki (0,5m)
• sutasze: złoty, bordowy, błękitny (po 0,8m)
• niebieskie koraliki (6mm, 46 sztuk),
• fioletowe cekiny kwiatuszki
• drobne koraliki niebieskie (2-2,5mm)
• złote koraliki rureczki (długość około 5mm)
• bordowe nici poliestrowe do haftu maszynowego na chwosty.

3. Dłuższą, górną krawędź aksamitu obszywamy lamówką, następnie wzdłuż lamówki przeszywamy sutasze: złoty, błękitny i bordowy za nimi złotą tasiemkę metalizowaną.

4. Poniżej złotej taśmy rysujemy dwie linie: pierwszą 1 cm od taśmy, drugą 2,5 cm od pierwszej. Na liniach znaczymy punkty co 1,5 cm. W punktach przyszywamy niebieskie koraliki.

5. Wokół korali, w sposób pokazany na zdjęciu, zaplatamy szamerunek ze złotego sznureczka, sznurek przyszywamy na skrzyżowaniach i na szczycie pętelki nad koralikiem. Staramy się nie przebijać igłą sznurka daje nam to możliwość pociągnięcia go i kontroli jego napięcia.

6. W ten sam sposób zaplatając przyszywamy drugi sznureczek, również na skrzyżowaniach i na szczycie pętelki. Dodatkowo przyszywamy skrzyżowania obu sznurków.

7. Poniżej szamerunku przyszywamy złotą tasiemką metalizowaną oraz trzy rzędy sutaszu: bordowy, złoty i błękitny.

8. 4mm poniżej błękitnego sutaszu a w odległości 4,5 cm od siebie znaczymy punkty. W punktach tych przyszywamy przewężenia pomiędzy co piątym ślimaczkiem tasiemki metalizowanej w ślimaczki. Układamy tasiemkę w symetryczne łuczki i przyszywamy wszystkie przewężenia pomiędzy ślimaczkami.

9. Wzdłuż tasiemki w ślimaczki od zewnętrznej strony przyszywamy niebieskim drobnym koralikiem rząd fioletowych cekinów- kwiatuszków.

10. Natomiast od wewnętrznej strony, w środku, przyszywamy wachlarzyk zrobiony z trzech rządków koralików (złota rureczka w środku drobne niebieskie na końcach).

11. Na prawej stronie surówki odmierzamy 23 cm od górnego krótszego boku, na tej wysokości przyszywamy ozdobiony aksamit.

12. Podwijamy dolny brzeg aksamitu pod spód i przyszywamy do surówki.

13. Przyszywamy boki lekko naciągając aksamit tam gdzie ściągnęło go ręczne szycie aplikacji. Obszywamy wszystkie brzegi plecaka (zygzakiem na zwykłej maszynie lub owerlokiem).

14. Wykonujemy uszka dla sznurków. Pasek surówki bawełnianej składamy wzdłuż do środka (jedna część troszkę szersza od drugiej, w środku pozostaje wolne 3-4 mm).

15. Składamy pasek na pół i przeszywamy.

16. Pasek dzielimy na dwa krótkie, które następnie składamy na pół i przeszywamy.

17. Składamy plecak na pół prawą stroną do środka i przygotowujemy się do wykonania bocznego szwu. W górnej części plecaka z obu stron zaznaczamy dwa punkty: jeden w odległości 4,5 cm a drugi 7 cm od górnej krawędzi. Te 2,5 cm pozostawiamy nie zaszyte – będą to dziury prowadząca do tunelu na sznurki.

18. W dolnej części plecaka, zaznaczamy punkt 3 cm od dolnego brzegu. Nad tym punktem wsuwamy po obu stronach uszka dla sznurków. Przeszywamy oba boki plecaka 1-1,5 cm od krawędzi.

19. Robimy tunel dla sznurków. Zaprasowujemy żelazkiem obręb na 4 cm (3 cm będzie miał pasek 1 cm na podwinięcie). Spinamy szpilkami i przeszywamy.

20. Obracamy plecak na prawą stronę. Przewlekamy przy pomocy agrafki sznurki przez tunel. Każdy sznurek wchodzi i wychodzi tą samą dziurką.

21. Jeden koniec sznurka przeciągamy przez uszko, następnie oba końce sznurka zawiązujemy razem w węzeł. Podobnie robimy z drugim sznurkiem po drugiej stronie plecaka.

22. Przy pomocy tekturki o szerokości 6cm wykonujemy z nici poliestrowych do haftu maszynowego 14 chwostów, które następnie przyszywamy rzędem do dolnej krawędzi aksamitu.

23. Gotowy plecak.